فروم ایساتیس

با سلام و عرض خسته نباشید شما میتوانین با عضویت در این سایت به امکانات دیگری دست پیدا کنید
عضویت در 10 ثانیه انجام میشود

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

فروم ایساتیس

با سلام و عرض خسته نباشید شما میتوانین با عضویت در این سایت به امکانات دیگری دست پیدا کنید
عضویت در 10 ثانیه انجام میشود

فروم ایساتیس

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
با سلام خدمت کاربران و میهمانان ازین به بعد میتونین جدید ترین موضوعات رو در سام سایت مشاهده کنید

خاتمي در حرم حضرت امام: در نگاه علي (ع) انتقاد مردم از حكومت وظيفه است نه حق

isatice
    isatice
    Site Director-General
    Site Director-General

افتخارات : 6 4
    جنسيت : ذكر
    تعداد پستها : 464
    امتياز ها : 1216
    تشكر : 9
    تاريخ عضويت : 2010-06-04

خاتمي در حرم حضرت امام: در نگاه علي (ع) انتقاد مردم از حكومت وظيفه است نه حق Empty خاتمي در حرم حضرت امام: در نگاه علي (ع) انتقاد مردم از حكومت وظيفه است نه حق

پست من طرف isatice 2010-10-24, 11:54 pm

سه شنبه 2 مهرماه 1387

رئيس موسسه‌ بين‌المللي گفتگوي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر اهميت راي و نظر مردم از ديدگاه علي(ع) تاكيد كرد و افزود: اميرالمومنين به صراحت مي‌گويد اگر مردم نمي‌خواستند و حضور مردم نبود و نظر و راي مردم نبود، من اين حكومت را نمي‌پذيرفتم. وقتي هم كه به حكومت مي‌رسد دغدغه‌ خاطر او حق مردم است. به گزارش ايسنا، سيد محمد خاتمي در مراسم احياي شب شهادت اميرالمومنين علي(ع) در حرم مطهر امام خميني(ره) به حكومت حضرت علي(ع) اشاره كرد و افزود: اميرالمومنين(ع) در ميان ائمه منحصر به فرد بود كه توانست كمتر ازپنج سال حكومتي داشته باشد تا نشان بدهد حكومتي كه مرضي رضاي خدا، مطلوب پيامبر و متناسب با شا‡ن انسان و مسلمانان است چيست. در تمام اين دوره، با فتنه‌ها، جنگ‌ها و دشمني‌ها مواجه بود؛ به طوري كه عمده وقت اميرالمومنين(ع) صرف اين قضيه شد ولي اين مانع از آن نبود كه اميرالمومنين الگويي نشان بدهد. وي ادامه داد: كدام حاكم را در دنيا سراغ داريد كه به شدت مردم را تشكيك كند كه در مقابل حاكم و قدرت بايستند، دچار لكنت زبان نشوند و حق خود را بخواهند؟ كدام حاكم را سراغ داريد كه بگويد وظيفه‌ شماست كه انتقاد كنيد. علي(ع) نمي‌گويد كه انتقاد حق است بلكه به مردم مي‌گويد كه وظيفه داريد. كدام حكومت است كه نه تنها مخالفان خود را تحت فشار قرار ندهد و براي مخالفت هزينه‌اي ايجاد نكند، بلكه همواره از حق مخالفان خود حمايت كند و او را از امتيازاتي كه بايد در جامعه داشته باشد محروم نكند؟ خاتمي با بيان اينكه " حكومت علي (ع) يك معجزه است و امروز هم نظير ندارد" اظهار كرد: اميرالمومنين(ع) بياني دارد كه مي‌فرمايد اي مردم من را بر شما حقي است و شما را هم بر من حقي است. حق من بر شما اين است كه خير شما را بخواهم. آگاهي دادن به شما، بالا بردن اطلاعات شما و محو بي‌سوادي در جامعه براي اينكه جامعه را بر اساس علم و آگاهي اداره كنيد از جمله حقوق شما بر من است.وي رونق اقتصادي را از جمله ديگر حقوق مردم بر گردن حاكمان دانست و تصريح كرد: رشد اقتصادي جامعه، بالا بردن رونق مالي و اجتماعي وسازماني جامعه، نه توزيع مستقيم آن به صورت عادلانه و نه امكانات موجود را به طور يكسان در دست افراد قرار دادن از حقوق مردم بر حاكمان است. اينكه مي‌گوييم بايد در جامعه توليد كرد و ثروت ايجاد كرد يكي از حقوقي است كه مردم بر حاكمان دارند. رئيس‌جمهور سابق كشورمان با بيان اينكه " نمي‌شود سرمايه‌ كشور را بر باد داد به اين عنوان كه مي‌خواهيم عدالت را برقرار كنيم" رونق اقتصادي و مالي را پيش زمينه توزيع عادلانه دانست و تاكيد كرد: ابتدا بايد در جامعه ايجاد ثروت كرد، ثروت جامعه را بالا برد و رونق اقتصادي و مالي جامعه را بالا برد و بعد توزيع عادلانه كرد. وي به حق حاكم بر مردم نيز اشاره كرد و با بيان اينكه " حقي كه حاكمان بر مردم دارند از شگفتي‌هاي شخصيت اميرالمومنين است" افزود: اميرالمومنين (ع) به مردم مي‌فرمايد حالا كه راي داده‌ايد و تصميم گرفته‌ايد كه من حاكم شما باشم وفادار به راي خود باشيد. يعني وفا كنيد و جفا و خيانت نكنيد. رئيس موسسه بين‌المللي گفتگوي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، حق انتقاد از حكومت را حق شگفت‌انگيز حاكمان بر مردم از ديدگاه علي (ع) توصيف كرد و يادآور شد: امروز بشر به خود مي‌بالد كه حق انتقاد براي فرد فرد انسان‌ها را به رسميت مي‌شناسد. يعني انسان‌ها حق داشته باشند نظر خود را اعلام كنند و حتي مخالف حكومت‌ها حرف بزنند. البته انتقاد بايد باخيرخواهي و نصيحت همراه باشد، نه تخريب، ولي در دل نصيحت، آزادي بيان نيز لازم است. امروز بشر ادعا مي‌كند كه حق انتقاد در مقابل قدرت را براي انسان‌ها به رسميت شناخته است ولي علي(ع) مي‌گويد اين حق من بر شماست و اين وظيفه شماست. خاتمي ادامه داد: حضرت علي(ع) مي‌گويد آزادي بـيـان، آزادي انـتـقـاد، سخن گفتن در برابر حكومت و ايراد گرفتن نسبت به حكومت وظيفه شماست و اين حرف چندين درجه بالاتر از آن چيزي اسـت كـه امـروزي‌هـا مي‌گويند. وي همچنين به وضعيت اقتصادي در حكومت امام علي(ع) اشاره كرد و گفت: اميرالمومنين (ع) در همين مدت كمي كه حكومت داشت فرمود من در حالي حكومت مي‌كنم كه در سراسر ملك من يك نفر انسان نيست كه زير سقفي كه متعلق به خودش است زندگي نكند و از نان گندم نخورد. جلوگيري از ظلم، جلوگيري از اتلاف حق و جلوگيري از اجحاف و چپاول مال مردم از ويژگي‌هاي حكومت علي(ع) است و آن حضرت مي‌فرمود اگر اموال شما به ناحق در كابين مسلمانان رفته باشد آن‌ها را مي‌گيرم. خاتمي به اخلاق در حكومت امام علي(ع) نيز اشاره كرد و افزود: يكي از اين مباحث اخلاقي، اخلاق در عرصه‌ جنگ است. هيچ‌گاه علي‌ابن ابي‌طالب(ع) به استقبال جنگ نرفت. امام علي(ع) همواره كوشيد تا از جنگ جلوگيري كند و همواره جنگ‌ها بر علي(ع) تحميل شد.

اكنون 2024-05-09, 6:05 pm ميباشد